Şirket web sitesi neden önemli ve gerekli

Web Sitesi Neden Önemli ve Gerekli?

Selçuk Vardar 14/06/2020 0 Yorum

İyi bir web sitesinin neden önemli ve gerekli olduğunu bilmek gerekir. Bu yazımızda, iyi bir web sitesinin neden işletme pazarlamanızın önemli bir unsuru olduğunu açıklayacağız ve en iyi web sitesi oluşturma ipuçlarından bazılarını paylaşacağız. Web sitesi yaptırmak için fikriniz olumsuzsa belki okuduktan sonra değişebilir.

Tüm küçük işletmelerin neredeyse yarısının bir web sitesi olmadığını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz.

İnternet, en küçük başlangıç şirketlerine bile milyonlarca potansiyel müşteriyle bağlantı kurma şansı veriyor. İyi tasarlanmış bir küçük işletme web sitesi, aslında hedef kitleniz üzerinde kalıcı bir etki bırakmak için çok iyi bir şanstır.

Bir web sitesinin tüketicilere pazarlamadaki önemini göz önünde bulundurmalısınız. Web siteleri, markanızı göz önüne çıkarmak ve işletmeniz adına güvenilir bir otorite oluşturmak için güzel bir yöntem sunar.

Web siteleri görünürlük için önemlidir

Perakende mağazalar için konum her şeydir. Mağazanızı birçok potansiyel müşterinin gördüğü bir yerde açmak, ziyaretçi trafiğini ve teşhiri artırdığı için işletmenizin başarısında büyük bir artış sağlayabilir. Bununla birlikte, bugün birçok işletme, duyarlı bir web sitesi aracılığıyla kurulmuş bir çevrimiçi varlığından dolayı fiziksel konumlarına hiç ayak basmamış insanlara mal ve hizmet sunar.

İnternet, bir çevrimiçi mağaza kurarak milyonlarca insana pazarlanma potansiyeline sahiptir. Ancak, varlığınızı bilmiyorlarsa, istediğiniz kitleye ulaşan bu müşterilere ulaşmak mümkün değildir. Araştırmalar, tüketicilerin %59’unun bir ürün veya hizmeti satın alıp almayacağına karar verirken internetteki işletmeleri araştırdığını gösteriyor [1]. Eğer işletmenizi arayıp bir web sitesi göremezlerse, varlığınızın bir önemi kalmaz.

Hikayenizi ve vizyonunuzu paylaşırsınız

Bir web sitesine sahip olmanın avantajlarından biri, işe nasıl başladığınız, şu anda ne yaptığınız ve şirketin geleceği için yapacaklarınız dahil olmak üzere hikayenizi paylaşmanız için bir platform sağlamasıdır.

İşletme geçmişinizi paylaşmak, kullanıcının seçtiğiniz sektörün ne kadar süredir bir parçası olduğunuzu ve neler yaptığınızı bilmesini sağlar. İşe yeni başlamış olsanız bile, sektörünüzdeki konumunuz hakkında mutlaka söyleyebileceğiniz şeyler vardır.

Ayrıca bir web sitesi müşterilere gelecek hakkında bilgi vermenizi sağlar. Örneğin markanızın on yıl sonra olmasını istediğiniz yerle ilgili uzun vadeli hedeflerinizden bahsedebilirsiniz. Bu güven ve hırs gösterir; müşterilerinizin uzun soluklu bir işletme olduğunuzu bilmelerini sağlar.

En büyük rakipleriniz zaten internetteler

Bir sektöre girmeye çalışıyorsanız, ne olursa olsun, en büyük rakiplerinizin zaten internette olduğunu bilmelisiniz. Örneğin şu an herhangi bir sektördeki en büyük markayı düşünün. Bu markanın bir web sitesi var değil mi? Hatta büyük ihtimalle rakiplerinin de vardır.

İnternette rakiplerinizi iyi araştırdığınızdan emin olun. Web tasarım, yüklenme süresi, arama motoru optimizasyonu açısından neleri onlardan daha iyi yapabilirsiniz? Kullanmadıkları pazarlama yöntemleri neler? Web sitenizin performansının yükselmesi adına, web sitenizi onlarla karşılaştırıldığında ne kadar çekici hale getirebilirsiniz?

İşletmenizin bir web sitesi yoksa, rakiplerinizin gerisinde kalıyorsunuz demektir. Ancak, bir web sitesi oluşturmak sizi rakiplerinizle yarışa sokmak için gereken tek şey değildir. Aktif olarak daha iyi içerik sunmak ve müşterileri e-ticaret mağazanızda sattığınız ürünlerin diğer şirketlerden daha iyi olduğuna ikna etmek için iyi bir web tasarıma sahip olmanız gerekir.

Yalnızca sosyal medya ile sınırlı kalmazsınız

Facebook İşletme Sayfası

Yalnızca sosyal medya sayfası ile sınırlı kalmayın.

Bazı işletmelerin bir web sitesi oluşturmak için uğraşmamasının nedenlerinden biri, sosyal medya platformlarının yeterli olduğu varsayımıdır. Facebook daha önce 65 milyon küçük işletme sayfasına ev sahipliği yapmasıyla gurur duyuyor. [2]

Facebook’ta işletme sayfası sahiplerinin birçoğu sayfalarında çok çalışıyor ve Facebook kullanıcılarına içerikler sunuyor. Ancak bir işletme olarak kendi web sitenize zaman ayırmama sorunu, sizi tamamen bulunduğunuz sosyal medya platformunun insafına bırakır. Kurallar, bilginiz olmadan değişmeye tabidir.

Örnek: Facebook 2018 yılında 800 siyasi hesabı sildi ve bunları spam olarak bildirdi. [3] Bununla birlikte, bazı sayfa sahipleri spam yapmadığını, ancak meşru haberleri paylaştıklarını ifade etmişti. Açıklamaların ne olduğu gerçekten önemli olmadı, çünkü son söz Facebook’a aitti ve tüm içerikler sonsuza dek uçmuş oldu.

Farkında olmadan yaptığınız bir ihlal, sayfanızın aniden kapanmasıyla sonuçlanabilir. Tüm içeriğinizle birlikte müşterilerinize erişiminizin birden kaybolduğunu ve geri gelmeyeceğini düşünün.

Diğer endişeler de şunlar olabilir:

  • Hesabın bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesi
  • Parolayı unutmak ve hesabın kilitlenmesi
  • Kural ihlali nedeniyle Facebook’ta geçici olarak banlanmak

Bu senaryolar kadar endişe verici olmakla birlikte, sayfanız için en olası sonuç olan bir faktör daha var: modasının geçmesi.

Bir sosyal medya platformunun popülaritesi zamanla azalır ve web kullanıcılarını daha popüler sosyal ağ ortamlarına taşınmaya teşvik eder. İşinizi bir süre sonra herkesin kullanmayı bırakabileceği bir platformda tutmak akıllıca olmayacaktır.

Yeni bir sosyal medya platformuna da geçebilirsiniz, ancak çok büyük bir takipçi potansiyeliniz yoksa muhtemelen sıfırdan başlayacaksınız. Çoğu işletme sayfası için genellikle durum böyledir. Önceki platformda büyük bir takipçi sayınız olsa da, her müşterinin sizi yeni platforma takip edeceğine veya yeni sosyal medya sitesinde önceki kadar takipçi sayısı oluşturabileceğinize dair bir garanti olmaz.

Sosyal medya işletmeler için harika olabilir, ancak bunu kendi web sitenizle birlikte kullanmak daha iyi bir fikirdir. İçeriğinizi paylaşın ve işletmenizin hem sahibi olduğu hem de kontrol ettiği web sitenize sürekli bir ziyaretçi trafiği teşvik etmesini sağlayın.

Şirketinize en iyi yetenekleri çekersiniz

İyi bir web sitesine sahip olmak, yalnızca müşterileri çekmek açısından önemli değildir. İşletmenizde çalışması muhtemel en iyi personel, büyük olasılıkla web sitenizi kontrol etmek ve neler sunduğunuzu görmek isteyecektir.

Birçok çalışan, nasıl bir şirket için çalışacaklarına önem vermektedir. Eski görseller kullanan, çok yavaş yüklenen ve uzun yıllardır güncellenmemiş demode bir web sitesi güven duygusu hissettirmez.

En iyi yetenekler, pazarlama becerilerini sürekli olarak geliştiren, modern bir vizyona sahip işletmelerle çalışmak ister. Bunu aktarmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca çok sayıda modern ve uygulanabilir web sitesi öğesi kullanan etkileyici bir web sitesi sahibi olmaktır.

İçerik pazarlaması çok daha kolay hale gelir

İçerik pazarlaması, müşterilerin markanıza güvenmesini sağlamak için kullanılan çok yaygın ve göze batmayan bir yöntemdir. Daha önce belirtildiği gibi, bunu bir sosyal medya hesabından yapmak mümkün, ancak web siteniz üzerinden daha geniş bir yelpazede paylaşmak çok daha kolay olur.

Bir web sitesi, bloglar aracılığıyla müşterilerinize kişiselleştirilmiş içerikler sunabilir veya sektörünüzden en son haberleri paylaşacak bir alan oluşturmanızı sağlar. Web sitenize videolar koyabilir, hatta bir podcast dahi yayınlayabilirsiniz. İndirmek için e-kitaplar oluşturabilir ve her türlü görseli paylaşabilirsiniz.

Çeşitli formatlarda yeni içerikler pazarlama için ideal bir kanal haline geldikçe, web siteniz aracılığıyla neyin en iyi çalıştığını belirleme fırsatını yakalarsınız.

Web siteniz için nasıl iyi içerik yazacağınızı bilmek, sizin ve hedef kitlenizin arasındaki boşluğu kapatır.

Müşteriler sizin için reklam yapar

İşletmeler bazen potansiyel müşterilerin onları seçmelerinde “ağızdan ağıza” yönteminin faydalarını hafife alırlar. Ağızdan ağıza, markanıza ücretsiz bir katkı sağladığı için özellikle küçük işletmeler için yararlı olabilir.

Bir web sitesi ile referanslar için bir bölüm veya sayfa oluşturabilirsiniz. Gerçek müşterilerin gerçek yorumlarını kullandığınızdan emin olmalısınız. Diğer potansiyel müşteriler gerçek kişileri ve gerçek yorumları görebiliyorsa, ürün veya hizmetinizi deneme olasılıkları daha yüksektir.

Satış ortaklığı pazarlamasını kullanırsınız

Hilton Hotels Türkiye Web Sitesi

Hilton Hotels satış ortaklığı programı sunuyor.

Nasıl ki müşterileriniz markanızı vurgulamak için büyük yardımcılarsa, satış ortaklığı (İng. affiliate) pazarlaması da aynı amaç için başka bir potansiyel araçtır.

Trendyol’dan Hilton’a, çoğu şirket diğer web sitelerinin kendi web sitelerine ziyaretçi yönlendirerek komisyon kazanabilecekleri bir satış ortaklığı programı sunar. Web sitesi ziyaretçilerinden biri alışveriş yapmaya karar verdiğinde yönlendirmeyi yapan iştirakler bonus kazanır.

Satış ortaklığı pazarlamasının güzel tarafı bunun iki taraflı bir kazanç olmasıdır. İddialı web sitesi sahiplerinin çeşitli linkler yoluyla ekstra gelir elde etmelerine olanak tanır. İşletmelerin bir fenomen ekibi ile çalışarak, web site ziyaretçi trafiğini ve potansiyel kazançlarını artırmalarını sağlar.

Instagram veya herhangi bir blog üzerinden bu kişiler yeni müşteri gruplarına ulaşır. Daha sonra bu kitleyi, web siteniz ve ürünlerinizle etkileme fırsatını tanır.

Hızla otorite oluşturan içerikler paylaşırsınız

İster e-kitap gibi indirilebilir içerikler sunmak, ister ayrıntılı rehberler hazırlamak olsun, markanıza sektörde otorite kazandırarak itibar oluşturmanız gerekir.

Müşterilerin bir ürün/hizmet satın almak için sizi tercih etmelerini istiyorsanız, güven ve saygılarını kazanmalısınız. Bu nedenle markalar, kendilerini sektörlerinin en yukarılarında tutmak için pazarlama araçlarını kullanırlar.

Ancak, indirilir içerikleriniz veya ayrıntılı rehberler sunan bir web sitesi yoksa, bunları müşterilerinize sunmak zor olabilir. Bu tür içerikleri bir web sitesi aracılığıyla kullanılabilir hale getirerek, işletmenizi internette bulmalarının farklı yollarını sunabilirsiniz.

İyi bir web sitesi, müşteri hizmetleri için önemlidir

Günümüz dünyasında, müşterilerin şikayetlerini veya endişelerini dile getirmeleri için bir yere gitmeleri gerekmez. Telefon numarası bir şirketin müşteri hizmetleriyle iletişim kurmaya yetecek kadar yaygın bir yöntemdir. Ancak çoğu işletme internette, gerçek zamanlı bir seçeneğe sahip olmayı tercih eder.

Web sitesi tabanlı iletişimin önemi göz ardı edilemez. E-posta adresleri standart olsa da, müşterilerinize canlı bir sohbet kutusu sunmak çok büyük bir fark yaratabilir. Bir satın alma işlemi yapmaya karar vermelerini bile etkileyebilir. Web siteniz üzerinden canlı sohbet için müşteri hizmetleri temsilcisiyle çalışmayı düşünebilirsiniz.

Bir Yapay Zeka tabanlı sohbet botu, web sitenizin ziyaretçilerinin ihtiyaç duyduğu cevapları veremeyebilir. Konuşacak ve satın alma deneyimlerini geliştirecek gerçek bir kişinin olması bir güven yaratır.

Bir müşteri ne kadar isteksiz olursa olsun, iyi bir müşteri hizmeti deneyimi web sitenizi geliştirmeye yardımcı olur. Bu da size ileri vadede bir satın alma olarak geri döner.

Viral içerikten yararlanırsınız

“Viral” kelimesi “bir web kullanıcısından diğerine hızlı ve geniş bir şekilde yayılan bir içerikle ilgili” anlamına gelir. Başka bir deyişle, sosyal ağlarda paylaşılması ve virüs gibi yayılması amaçlanan harika içerikler oluşturmaktır.

Viral içerik ve pazarlama sayesinden web siteniz hızla popüler olabilir, böylelikle markanızı etkili bir şekilde tanıtmış olursunuz.

Uzmanların sitenizde yazmasını sağlarsınız

Otorite oluşturmak için basit bir strateji, sektörünüzdeki uzman kişilerin web sitenizde yazılar yayınlamasıdır. Saygın kişilerin sektörünüzle ilgili önemli bilgiler ve içerikler paylaşması, işinizi alanınızda lider olarak temsil etmeyi kolaylaştırır.

Yalnızca genel içerik paylaşan anonim kişileri değil, kanıtlanmış bir geçmişi olan konuk yazarları tercih edebilirsiniz. Ayda birkaç konuk yazar tarafından yazılan yazılar planlayın.

Yalnızca konuk yazarların yazılarına güvenmek akıllıca olmayabilir. Unutmayın, amaç şirketinizin alandaki otoritesini kuvvetlendirmektir. Kendinizi hiç göstermezseniz, tüm çabalarınızı baltalayabilirsiniz.

Ek gelir kaynağı sağlarsınız

Ücretsiz içerik pazarlama materyallerine ek olarak, web siteniz üzerinden ücretli içerik sunmak da mümkün.

Kendinizi tam olarak kanıtlamamış daha küçük bir işletmeyseniz, ücretli içerik sunmaya başlamadan önce yeterince sadık bir takip sayısına ulaşana kadar beklemek muhtemelen en iyisidir.

Başlangıçta ücretsiz içerikler sunmak, kullanıcıları içeriklerinize para ödemeye ikna etmeden önce gerekli güveni ve otoriteyi oluşturmak için iyi yoldur. Bu, işletmeniz için sonrasında kazanç sağlayan bir pasif gelir kaynağı geliştirmek adına ideal bir yöntemdir.

Web site trendlerinden haberdar olun

İyi bir web sitesi, trend olan modern bir web sitesidir. Sitenizin zaman zaman güncellenmesi veya yeniden oluşturulması gerekmiyor diye düşünmeyin. Web siteniz çok fazla içeriğe sahipse, bu iş size zahmetli gelebilir. Ancak bu zahmete değeceğini de unutmayın.

Mükemmel bir web sitesi tasarımı uygulamanın belirli bir yolu yoktur, ancak web sitenizin etkili bir şekilde kullanıcı dostu olmasını ve etkileşime girmesini sağlayacak birkaç temel unsur vardır.

Masaüstü bilgisayarla gezinmek için oluşturulan web sitelerinde, cep telefonu kullanarak gezinmek oldukça zor olur. Telefonun boyutuna bağlı olarak, metinlerin okunamayacak kadar küçük veya bağlantılara tıklanması da çok zor olabilir.

2019 itibariyle, web trafiğinin yaklaşık yüzde 70’inden fazlası artık cep telefonlarından geliyor. [4] Web sitenizi mobil kullanıcılara hitap edecek şekilde uyarlamazsanız, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler.

Kullanıcı deneyimi, bir işletme web sitesinin en önemli unsurlarından biridir. Nasıl ve ne zaman adapte olmanız gerektiğini öğrenmek için her yıl için web sitesi trendlerini takip ettiğinizden emin olmalısınız. Trend bir web sitesiyle tüketicilere pazarlama yapmak, eski bir web sitesinden çok daha kolaydır.

Uzun lafın kısası

Web sitelerinin işletmeler için önemi, başarılı olmak ve geride kalmak arasındaki fark olarak anlaşılabilir. Yazımızdan anladığınız üzere, bir web sitesinin pazarlama çabalarınızın geri dönüşü için birçok yol var. Ancak mevcut bir site yoksa, bu çabaların neredeyse hiçbiri en üst düzeye çıkarılamaz.

Özellikle, yalnızca bir sosyal medya platformu üzerinden her şeyi yapma hatasına düşmemelisiniz. Kişilik haklarınız ve içeriğiniz en nihayetinde başkasının elindedir ve bu el bir gün ortadan kaybolabilir. Onlarla olan tüm emeğinizi götürebilir. Sosyal medyayı kullanın, ancak internetteki varlığınızı tüm dünyaya tanıtabileceğiniz bir web sitesi oluşturmayı unutmayın.

Yakın gelecekte, işletmelerin sadık ve potansiyel müşterilerle yeni bir etkileşim düzeyine geçmesi olasıdır. Değişim kaçınılmaz. Şimdilik, iyi bir web sitesi ile internette bulunmanız işletmeniz için hayati önem taşımaktadır.

Odeon Creative’in profesyonel ekibi, temel iş hedeflerinizi kapsayan, yenilikçi ve trend kullanıcı deneyimlerine sahip, oldukça hızlı açılan web siteleri tasarlıyor ve geliştiriyor. Size özel bir web sitesi için web tasarım hizmeti sayfamızı inceleyebilir, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça
1. https://www.thinkwithgoogle.com/data/global-online-shopping-research-statistics. Think with Google. Erişim Tarihi: 14 Haziran 2020.
2. https://www.facebook.com/business/news/helping-small-businesses-succeed-in-a-mobile-world. Facebook for Business. Erişim Tarihi: 14 Haziran 2020.
3. https://www.mynet.com/facebook-ve-twitter-yuzlerce-hesabi-sildi-110104348486. Mynet Teknoloji Haberleri. Erişim Tarihi: 14 Haziran 2020.
4. https://gs.statcounter.com/platform-market-share/desktop-mobile-tablet/turkey. StatCounter Global Stats. Erişim Tarihi: 14 Haziran 2020.
Kapak Fotoğraf: Unsplash

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde sizlere mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Tamam
Privacy Policy