En İyi Web Tasarım Ajansları Nasıl Bulunur?

Selçuk Vardar 27/05/2020 0 Yorum

Web sitesi yaptırmak istiyorum, ama hangi firma ile çalışmalıyım bilmiyorum veya en iyi web tasarım ajansları nasıl bulunur diyorsanız bu yazımız size yardımcı olabilir.
Bir web tasarım ajansı seçmeden önce, iyi bir web tasarım firması olup olmadığının kriterlerini bilmeniz gerekir. Bunları bilmeden, yanlış ajansı seçebilirsiniz. Bu seçim de size fazlasıyla zaman ve para kaybı olarak geri dönebilir. Sinir katsayısı da cabası.
Sizi ve işinizi bu olası yanlışa karşı korumak adına bu önemli kriterleri bilmek önemlidir. İyi bir web sitesi, işletmenizi başarının zirvesine taşımanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki 10 basit maddeden oluşan kriterler listesi ile başarılı bir web tasarım firması bulabilirsiniz.

Bütçenizi bilin

Bütçenizi bilin

Web tasarım ajansları ile iletişime geçmeden önce aklınızdaki bütçeyi belirleyin.

Web tasarım ajanslarına bakmaya başlamadan önce, web tasarım projeniz için bir bütçe belirlemeniz gerekir.

Bütçe planı, para karşılığı iş yapmaktan barter anlaşmalara kadar her şey olabilir, ancak ajansları incelemeye başlamadan önce aklınızda bir şey olması gerekir.

Bununla birlikte, hosting, domain gibi ek maliyetli hizmetleri karşılayabileceğinizden emin olmak için bütçenizin esnekliğini ayarlamanız gerekir.

İhtiyacınız olan bir web sitesine sahip olmak için her zaman aklınızdaki bütçenizden daha azını ödemek istersiniz. Ancak web tasarım firması, internette daha iyi bir başarı elde etmeniz için sizi daha üst segment tasarım seçeneklerine yönlendirebilir. Bunu yapmalarında elbette ekonomik kaygılar olmakla birlikte, sonuç olarak kendi alanlarında uzmanlar ve sizin için neyin en iyi olduğunu da biliyorlardır.

Kısacası, ajansınıza söyleyeceğiniz bir bütçe rakamına sahip olmalısınız. Bu rakamda bir miktar boşluk bırakarak gerçek bütçenizden biraz düşük olmasını sağlayın. Onlara aklınızdakinden biraz daha düşük bir rakam verdiğinizde (gerçek bütçenizin %10-20 altı olabilir), gelebilecek farklı öneriler için de bütçenizi aşmamış olursunuz.

Böylelikle aslında kimse kaybetmemiş olur ve bu, bir ajansla başarılı bir iş ilişkisi kurmanın güzel bir yoludur.

Fiyatlandırma alın

Site tasarımınızın net fiyatlandırmasını öğrenin.

Bütçenizi belirledikten sonra, bir ajansın fiyatlandırmasını da araştırmanız gerekir.

Fiyatlandırma özellikle farklı paketler, veya paketsiz hizmetler sunan ajanslar için zaman alabilir. Neleri karşılayabileceğinizi ve bunların işinizi nasıl geliştirebileceğini bulmak, iş ilişkisinin kritik bir parçasıdır. Dersinizi iyi çalışmazsanız, ihtiyaç duymadığınız hizmetler için istediğinizden çok daha fazlasını harcamış olabilirsiniz.

Maalesef bugün çoğu ajans fiyatlandırmalarını internette yayınlamıyor. Genellikle sektördeki en iyi ajanslar bile web tasarım paketleri hakkında bilgi almak için onlarla iletişime geçmenizi beklerler. Bazen bir web tasarım projesi istediğinizi söyleyene kadar fiyat ayrıntısını sizinle paylaşmazlar.

Diğer yandan tüm ayrıntıları önceden bilmek isteyen biriyseniz, çalışacağınız potansiyel ajanslar bu yüzden azalabilir.

Genel olarak fiyatlandırma yayınlayan ajanslar, yayınlamayanlara göre şeffaflığı ve sabit bütçenize sadık kalarak çalışmayı daha fazla benimsemişlerdir. Bununla birlikte, ne yazık ki bazen ödüllü ajansların bile internette listelenen fiyatlandırmalarını bulmak zordur.

Ücretler ve ödemeler hakkında ayrıntılı bilgi alın

Web tasarım ajansından fiyat aldıktan sonra yapmanız gereken bir şey daha var.

Bazen, ajansların fiyatlandırma dışında ek ücretleri ve ödemeleri hakkında bir listesi olur. Size her zaman bunların ayrıntıları hakkında bilgi vermezler.

Sözleşmenizin ayrıntısında yazılı olabilirler. Hatta belki bu ücretleri hiçbir yerde listelemeyebilirler. Ancak, sürpriz ücretleri sormadan bir ajansla çalışırsanız, sevmediğiniz bir web sitesi ve yüksek bir bütçeyle kendinizi baş başa bulabilirsiniz.

Bunu göz önünde bulundurarak, ajansınızla ücret politikaları hakkında konuşmanız önemlidir. Örneğin sitede planlanmamış güncellemeler yapmak için ek ücret alıyorlar mı? İşletmeniz için her ay harcadıkları saatleri size fazladan fatura ediyorlar mı? Sitenizle ilgili planlanmamış bir bakım için fazladan ödeme yapacak mısınız?

Tüm bu soruların sorulması kendi adınıza iyi olur, özellikle de web tasarım ajansları ücretleri konusunda “standart” bir politika olmadığı için. Başarınız için ihtiyacınız olan ayrıntıları (bilhassa bunlar belirtilmemişse) almak size kalmıştır.

Fiyatlandırmanın ücret ve ödeme ayrıntılarını aldıktan sonra, ajans değerlendirmesinin bir sonraki önemli adımına geçebilirsiniz.

Geçmiş referanslarına bakın

Web tasarım firmasının geçmiş referanslarını öğrenin.

Her kurulan web tasarım ajansı mutlaka geçmiş referanslara sahip olacaktır. Bir ajanstan nasıl bir iş çıkacağı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, önceden çalıştığı işletmeler için yaptıkları işlere bakın.

Bu size bir ajanstan neler bekleyebileceğinizi gösterecek ve ayrıca daha fazla bilgi edinmek için iletişim kurabileceğiniz müşterilerin bir listesini verecektir.

Bir ajansın çalışmalarına ilişkin örnek projeleri görmek önemli olsa da, bu adım aynı zamanda size o ajansın eski müşterileriyle doğrudan iletişim kurmak ve deneyimlerini sormak için ihtiyacınız olan bilgileri verir.

Eğer ajansınız için iyi şeyler söylüyorlarsa, elbette emin ellerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Memnuniyetlerini dile getirmiyorlarsa, başka ajans seçeneklerini değerlendirmeniz çok önemlidir.

Burada ana fikir, sizden önceki işletmelerden bilgi almaktır.

Bu ajansla çalışmak şimdiye kadar yaptıkları en iyi seçim miydi? Yoksa pişmanlık mı duyuyorlar? Her iki durumda da, o ajansla iletişim kurmanız gerekip gerekmediği konusunda net bir fikriniz olacaktır.

Müşteri tutma oranını öğrenin

Bazı ajanslar web siteniz tamamlandıktan sonra yıllık teknik destek ve bakım sözleşmeleriyle yaptıkları iş için garanti verirler ve müşterilerini tutarlar. Bu durumda ajansların önceki müşterilerle çalışmalarının yanı sıra, onların müşteri tutma oranlarını da öğrenebilirsiniz.

Birçok web tasarım firması için bu oran yaklaşık %60 civarında seyredecektir. Bunun altında kalan her oran, o ajansın baştan savma olduğunu gösterir. Yaklaşık %70’lik bir oran – özellikle %90 veya daha yüksek olanlar – olağanüstü müşteri memnuniyeti gösterir.

En iyi müşteri elde tutma oranına sahip ajanslar genellikle çalışmak için en iyi seçenekleriniz olmalıdır. En nihayetinde, kurumsal bir web sitesi yalnızca yapıp geçilecek bir şey değildir. Her şeyin itinayla bir araya getirilmesi zaman alır ve özveri gerektirir.

Bir ajansın müşteri tutma oranı iyi değilse, bu önemli kriterlerden birini es geçmiştir ve bu da size istediğiniz sonuçları veremeyecekleri anlamına gelir.

Ancak müşteriyi tutma oranının yüksek olduğu bir ajans bulduğunuzda, iyi bir web tasarım ajansı bulduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Sitenizden kişisel olarak kimin sorumlu olacağını sorun

Bazen bir ajansla çalışırken, onların internet başarınızdan ekip olarak sorumlu olduklarını söylemelerini istemezsiniz.

Bu anlayış, genelde sizi hayal kırıklığına uğratan tanımsız ve disiplinsiz bir mantaliteyi yansıtmaktadır.

Bunun yerine, projenizin başarıyla yürütülmesinden bizzat sorumlu olan kişinin adını ve iletişim bilgilerini istemeniz gerekir. Sorularınızı cevaplayabilen, ilerlemeniz konusunda sizi düzenli olarak güncelleyebilen ve gerekirse mevcut plan değişikliklerini konuşabileceğiniz birebir muhatabınız olmalıdır.

Bu muhatap olmadan, başarısızlık durumunda ajans genel olarak çalışanlarına suçu atabilir ve hedeflerinize ulaşamadığınız için bunu mazeret olarak gösterebilir.

Ancak memnuniyetinizden sorumlu tek bir kişi olduğunda, kimin sorumlu olduğu konusunda şüpheye yer olmaz. Direkt olarak telefonunuzdan bu kişiyle her an iletişime geçersiniz.

Diğer müşteri desteğini sorun

Size özel bir iletişim kişisi sunan ajanslarda için bile, bu kişi her zaman %100 müsait olmayabilir.

Sonuçta, hepimiz insanız ve bazen hastalanırız, tatile çıkarız veya hepimizin kişisel işleri olabilir.

Bu nedenle, size özel bir muhatabınız müsait değilse, hatta bu kişi uzun bir süre için yoksa, size ihtiyacınız olan desteği verebilecek bir kişiye veya ekibe ihtiyacınız vardır.

İster departman sorumlusu, iletişim kişinizin iş arkadaşı, isterse bu tür durumlarda müşterilerle iletişimden sorumlu biri olsun, ajansın ilerleme sürecinizden sürekli sorumlu olduğunu bilmeniz gerekir.

Ayrıca, bir ajansın müşteri destek politikası hakkında da bilgiye ihtiyacınız vardır.

Sitenizde bir sorun oluşursa, hatayı gidermek için onlarla iletişime geçmeniz gerekir. Ne zaman isterseniz arayabilir misiniz? Yoksa belirli saatleri beklemek zorunda mısınız? Her iki durumu da bilmeniz gerekir.

Web sitesini kimin güncelleyeceğini sorun

Web sitenizi kimin güncelleyeceğini öğrenin.

Web sitenizi kimin güncelleyeceğini öğrenin.

Web tasarım ajansı bir içerik yönetim sistemi (veya CMS) ile web sitenizi doğrudan değişiklikler yapabileceğiniz araçlarla kurabilir. Ancak, bazen güncellemelerinizi daha iyi takip edebilmeleri için her şeyi firma içinde tutarlar.

Ajansınızın hangi politikaya sahip olduğuna bakılmaksızın, birlikte nasıl çalışacağınızı anlayabilmeniz için bunu bilmeniz önemlidir.

Sitenizde doğrudan değişiklik yapabiliyorsanız çok güzel. Sitenizle hiç uğraşmak istemiyorsanız da, ajansınıza sizin adınıza her şeyi yapması için web sitenizi emanet edebilirsiniz. Sonuçta, bu yapmak istediğiniz proje türüne bağlıdır.

Bu konuda kolları kendiniz sıvamak isterseniz, sitenizde kendinizin değişiklikler yapmak istediğini belirtin.

İlgilenmeniz gereken başka işleriniz varsa, ajanstan sizin için bununla ilgilenmesini isteyin. Her iki şekilde siz kazançlı çıkacaksınız.

Sitenizi nasıl barındıracaklarını öğrenin

Web siteniz tamamlandıktan sonra nerede ve nasıl barındırılacak?

Bazı durumlarda, bir web tasarım ajansı mevcut barındırma (hosting) hizmetinizle çalışmayabilir.

Bunun yerine kendilerini barındırabilir veya anlaşmalı oldukları başka bir hosting firmasına devredebilirler.

Eğer sitenizi başka bir barındırma firmasına taşıyacaklarsa bunu bilmeniz gerekir.

Web sitenizin bir gün aniden farklı bir kullanıcı adı ve şifre isteyen başka bir yerde barındırıldığını öğrenmek hiç iyi olmaz. Siz devre dışı kaldığınızda, bir ajans gözetiminiz olmadan sitenize istediği her şeyi yapabilir ve bu durum hoş olmayabilir.

Peki nerede?
Siteniz üzerinde tamamen hak sahibi olma avantajının yanı sıra, barındırma hizmetinizi taşımak web sitenizin yükleme hızını ve erişilebilirliğini etkileyebilir. İstanbul’da faaliyet gösteriyorsanız ve web tasarım ajansınızın sunucuları Londra’daysa, bu yaklaşık 3000 km fark demektir. Abartı bir örnek olsa da, ajansınızın web sitenizi nerede barındıracağını bilmeniz çok önemlidir.

Ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz bir tarafta, web sitenizi barındırdığınız sunucular da onlara fersah fersah uzaktaysa, kullanıcılar rakiplerinizin web sitelerine eriştiği kadar hızlı bir şekilde web sitenize erişemez.

Eğer web siteniz bir yere gidecekse, nereye gittiğini bildiğinizden emin olun.

Teslim tarihleri ile somut ve ulaşılabilir kriterler belirleyin

Teslim tarihi ve diğer ayrıntılar için somut ve ulaşılabilir kiriterler belirleyin.

Önceki adımların tümünü tamamladıktan sonra, iş tesliminde somut ve gerçekleştirilebilir kriterler belirlemeniz gerekir.
Projenin ana hatları ve iş takvimi, size web tasarım ajansı ilerleme sürecini izlemek için bir yol haritası sunar.

Çalışacağınız web tasarım firması bunu önceden planlanmışsa, iyi bir firma seçmişsiniz demektir. Fakat planın çok gerisinde kalan bir firmaysa, başka bir seçenekle iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz.

Somut kriterler arasında web sitenize mobil cihazlardan erişilip erişilemeyeceğini, kaç ziyaretçiyi destekleyeceği, işe ne zaman başlayacağı, işin ne zaman biteceği, düzenli bir bakım programı gibi başlıklar bulunur.

Web site projenizden beklentileriniz konusunda ne kadar ayrıntılı olursanız, o kadar daha başarılı olursunuz.

Hedeflerinizin genel olması, ajans tarafında boşluk bırakmanız ve işin bitimindeki sonuçtan verim alamamanıza sebep olabilir.

Artık size uygun web tasarım firmasını seçebilirsiniz

Tüm bu bilgiler ışığında, artık işletmeniz için iyi bir web tasarım ajansı seçimi yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınız için en uygun olanı bulun. Tüm sorularınızı yanıtlayacak, endişelerinizi bertaraf edecek ve sizinle birlikte uyumlu bir şekilde çalışacaklarından emin olun.

Sormak istediğiniz diğer soruları düşünüyorsanız, çekinmeden onlara sorun. İyi bir web tasarım ajansı asla sorularınızı geri çevirmeyecek veya belirsiz cevaplar vermecektir.

İşletmeniz için bir web tasarım ajansı bulmaya hazır mısınız? Kurumsal Web Tasarım sayfamızı ziyaret ederek web tasarım hizmetimizi inceleyebilir, aklınıza takılan tüm soruları bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Sizin de en iyi web tasarım ajansları nasıl bulunur konusunda yorumlarınızı aşağıya bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde sizlere mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Tamam
Privacy Policy