En İyi SEO Ajansı Nasıl Bulunur

En İyi SEO Ajansı Nasıl Bulunur?

Selçuk Vardar 20/05/2020 0 Yorum

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu için veya Arama Motoru Optimize Edici için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO uzmanı ile çalışarak, web sitenizi arama motorları açısından geliştirme ve zamandan tasarruf etme şansına sahip olursunuz. Ancak seçtiğiniz uzman size kötü tavsiyeler veren biriyse, veya kötü yöntemleri ve bir takım kötü yolları öneriyorsa, bunun sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır. Peki en iyi SEO ajansı nasıl bulunur?

İşte bir SEO uzmanı ile çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken genel öneriler.

SEO Uzmanı ile Görüşün

İlk olarak, çalışmaya başlamayı düşündüğünüz SEO danışmanınızla bir görüşme gerçekleştirin. İyi bir SEO uzmanı yalnızca arama motoru sıralamasına, nerede olduğunuza odaklanmaz. Arama motorlarındaki görünümünüzü geliştirerek işinize nasıl yardımcı olabileceğine odaklanır. İyi SEO danışmanları aşağıdaki gibi sorular sormalıdır:

  • İşletmenizi, içeriğinizi veya hizmetinizi benzersiz ve dolayısıyla müşterileriniz için değerli kılan nedir?
  • Genel müşteri kitleniz nasıl?
  • Web sitenize nasıl ulaşıyorlar?
  • İşletmeniz nasıl para kazanıyor ve Arama bu konuda size nasıl yardımcı olabilir?
  • Başka hangi dijital kanalları kullanıyorsunuz?
  • Çevrimdışı reklamları kullanıyor musunuz?
  • Peki ya sosyal ağlar?
  • Rakipleriniz kimler?
  • Çevrimiçi, ve potansiyel olarak çevrimdışı nerede iyiler?

SEO uzmanı, işletmeniz hakkında bilgi sahibi olma niyetinde değilse, başka bir uzman bulmayı düşünebilirsiniz. Bir işletmenin hedeflerini, müşterilerini ve mevcut diğer pazarlama çabalarını bilmeden, düzgün bir optimizasyon yapmak zordur. Google’da ilk sıra için gerçekçi olmayan garantiler veren bir uzmana karşı dikkatli olun. Bunu hiç kimse garanti edemez, ve genelde bunu garanti etmeye çalışanlar doğal olmayan link oluşturma ve paravan siteler gibi Google Web Yöneticisi Yönergeleri‘ni ihlal eden yöntemler kullanırlar.

Bu kötü yöntemler, özellikle bariz yönerge ihlalleri olması durumunda sayfalarınızın veya web sitenizin Google’ın arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırılmasına neden olabilir.

Referanslarını Kontrol Edin

Bir SEO ile çalışmanın ikinci adımı referanslarını kontrol etmektir. Geçmiş müşterilerini kontrol etmek, ve SEO uzmanının yararlı bir rehberlik sunabildiğini, iş ortaklarıyla etkili bir şekilde çalıştığını doğrulamak iyi bir fikir olacaktır.

Aldığı sonuçların geçici olmaktan ziyade devamlılığından emin olmalısınız. İyi bir uzman, SEO’nun genel olarak işinizin bir parçası olmasına yardımcı olacaktır. Uzun vadeli planlara ve markanıza yardımcı olmaya odaklanmalıdır.

SEO Analizi İsteyin

Üçüncü adım, teknik bir SEO analizi istemektir. SEO adayınıza güveniyorsanız, Google Search Console ve Google Analytics verilerinize tam yetki yerine kısıtlı yetki verebilirsiniz.

Analizde, SEO uzmanı sorunları ve önerilen iyileştirmeleri önceliklendirmelidir. Bu öneriler sitenizle ilgili verilere dayanmalı, internetteki varlığınıza iyi uygulanmalı, ve Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne aykırı olabilecek doğal olmayan uygulamalardan kaçınmalıdır.

Aramanız gereken öneriler ideal olarak, bir arama motorunun aksine, kullanıcı kitlesini hedefleyen tekniklere ve stratejilere odaklanmak olacaktır. Analiz aynı zamanda genel yatırımı ve bunun olumlu ticari etkilerini de öngörmelidir.

Son Olarak

Görüşmeler, referans kontrolleri ve teknik analizden sonra, potansiyel SEO uzmanınızı değerlendirmeye hazır olabilirsiniz.

İyi bir SEO uzmanı, en az miktarda kaynak kullanarak işinizi geliştirecek fikirlere öncelik verecektir. Ayrıca başlangıçta daha fazla zaman alabilecek, ancak uzun vadede büyümeyi teşvik edecek iyileştirmeler önerecektir. Kendini, sizin ve işletmeniz için birlikte çalışabileceğiniz, tecrübe edineceğiniz, bir şeyler öğrenebileceğiniz ve sağlam adımlarla ilerleyebileceğiniz biri gibi hissettirmelidir.

İşe başladıktan sonra, hedefler, istatistikler ve sonuçları önceden nasıl izleyeceğiniz konusunda anlaşmak için onunla ya da onlarla birlikte çalışın, böylece bundan nasıl fayda sağladığınızı bilirsiniz.

Profesyonel SEO uzmanlarından oluşan Odeon Creative SEO Ekibi, işletmenize değer katan, web sitenizi arama sonuçlarında yükselten SEO hizmeti için doğru bir seçim olabilir. Google’da yükselmek için bizimle iletişime geçin.

Sizin iyi bir SEO ajansı bulmak için yöntemleriniz neler? Bu konudaki düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde sizlere mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Tamam
Privacy Policy